Jump to content
Invision Community
Sign in to follow this  
ybæl©ik

Parabol Çanak Antenlerde Verimlilik

Recommended Posts

Parabol

Çanak Anten / Dish Antenna

Çapı sıfır olan (bu bir nokta demektir) çember altta olmak üzere çapları giderek ve sıralı büyüyen sonsuz sayıda çemberin üst üste konmasıyla elde edilen bir yapıdır. Çemberlerin merkezlerini birleştiren doğru parabolün eksenini oluşturur. Parabolün iç yüzeyinin ayna olduğunu düşünürsek, eksene parelel gelen ışınlar parabolün yüzeyinden yansıyarak eksen üzerinde bir noktada toplanırlar. Işınların ekseni kestiği nokta tektir ve bu noktaya parabolün odak noktası (focus) adı verilir. Ekseni parabol ile buluştuğu nokta da tektir ve bu noktaya da parabolün merkezi veya başlangıç noktası denir. Aynı eksen ve merkezi paylaşan sonsuz sayıda parabol vardır.

PARABOLLERİN BİZLERİ İLGİLENDİREN UYGULAMALARI

Simetrik çanak antenler (Prime Focus) yukarıda tanımladığımız parabolü eksenine dik bir düzlemle kestiğimiz zaman sınırlı bir parabol parçası ortaya çıkar. Elde edilen yeni yapı simetrik bir çanak anten veya simetrik bir reflektördür. Çanak anten tasarımı yapılırken öncelikle çok önemli iki parametre tespit edilir. Bu parametreler çap (Diameter, D) ve "F/D" oranıdır. "D" ve "F/D" bilindiği taktirde parabol belirgin halde demektir. "D" parabol anteninin çapı (Diameter), "F/D" ise odak (Focus) uzaklığının çapa uzaklığıdır. "d" parabol anteninin derinliğini ifade eder.

Yukarıdaki şekilde konu ile ilgili büyüklükler ifade edilmiştir. Parabolün eksenie dik bir düzlemle kesilmesi neticesinde ortaya çıkan çanak antenin büyüklükleri arasında kısaca şu bağlantı vardır:

F = D2/16d burada D: çap F: odak uzaklığı d: derinlik

Bu formül tasarımcının işine yaradığı gibi, montajcınında bazen yardımcısı olabilir. Örneğin feed tutucu çubukları olmayan bir antenin odak noktasını bu formül yardımıyla hesaplamak olasıdır. Zira "D" ve "d" çanak üzerinden ölçülerek formülde yerine konur ve "F" hesaplanır.

Konu: Parabol Çanak Antenlerde Verimlilik

Selamlar... Son teknoloji ürünü olan sanırım ismi fiber optikdi, ışık iletimiyle çalışan çok verimli bir kablo olduğunu duydum bunu çanak antende kullana bilirmiyiz acaba?

şu andaki uydu teknolojisi buna imkan vermiyor maalesef.

aslında olabilir neden olmasın.

ama ses sistemlerinde kullanılan Optic kablodan bahsediyorsanız bu kablonun içerisi cam gibi yansıtma yapan bir malzeme ile kaplı ve kırılmaması gerekiyor. içerisinde Laser ışığı taşınıyor. ayrıca uzun mesafelerde verim sağlar mı şüpheli.

sayın y.balcik hocam;

astra 19.2 için marmara bölgesi (ist) anten çapı ve lnb ayarları ne şekilde olmalı?

eski ayarlama yazılarınızı okudum... anten çapı (aliminyum parabolic) 1.50 m mevcut.

astra 28 derece, tel star,thor ,sirius, eutelsat serisi arabsat hepsini buluyorum...ancak 19.2 astra yok...

aynı antenle ku-band lnb ile astradaki analog yayınları kötüde olsa buluyordum.

analog yayınları geniş bant thomson lnb ile de bulmuştum...

sanırım digitalde lnb ayarı ve odaklama ayarı konusunda blgilerinize ihtiyacım var....

şimdiden tşkrlr ve slmlar b.belt

selam arkadaşlar bence bunlar çok teknik konular ..bu kadar derine inmeye gerek yok..birisi amerikayı keşfetmiş zaten tekrar keşfetmeyede gerek ..zaten çanakları piyasada satılıyor senin onuda değiştirme şansın yok..onu alıp takacaksın olay bukdar ..birazda sabırlı olup güzelce uydu ayarını yapacaksın olay bu kadar..

ama her zamana bilgisi olan arkadaşlara saygım vardır ...bunlar işin mühendislik kısmı.

teknik konu olduğu doğrudur. aynı zamanda herkesin de elindeki Parabol anten üzerinde gerekli ayarları yaparak optimize imkanının bulunması gerçeği de vardır. işte burada anlatılmak istenen budur.

kimseye Parabol çanak anten üretimi tarif edilmiyor.

satın alınmış olan veya alınacak Parabol antenlerin montajı sırasında veya kalitesiz antenlerin imalatındaki ölçümleme hataları ya da zamanla dış etkenler nedeniyle bozulan Parabollük gibi nedenlerle ayarsız hale gelen Parabol antenler bu topicte verilen kriterlerle uygun hale getirilebilmektedir. birkaç basit ayarın mühendislikle ilgisi yoktur. o halde cihaza yazılım yüklemeye çalışanlar da yazılımcı mı oluyor. gitsinler aldıkları yere veya servise parasını vererek yükletsinler. bu düşünce yanlıştır.

bu forumun ve forumculuğun anlamı ve amacı kullanıcılara destek olmaktır. dileyen ve elinden gelen uğraşır ki bu bir hobidir, dileyen ücreti mukabilinde yaptırır ya da ayarsız antenle bazı yayınları izleyemez. bu kadar basit.

Offset antenler için buradaki olay sözkonusu değildir.

Re: Parabol Çanak Antenlerde Verimlilik

Sn. Balcik

Çanak yüzey pürüzlülüğünün sinyal seviyesine etkisi varmıdır. Çanak ilk kurulduğu dönemdeki verimi bir türlü alamıyorum.Aradan 5 yıldır kullanıyorum. Bakım için tavsiyeniz varmıdır.

çanak anten yüzeyinin düz olmaması, eğiklikler, çukur-tümsekler olması alınan sinyalleri ve Lnb'ye yansıtılmasını olumsuz etkileyebilecektir.

ayrıca çanak antendeki deformasyon, boyaların atması ve oksitlenme de sinyalleri olumsuz etkileyebilir.

eğer çanak anten halen düzgün ise sıfır zımpara ile zımparalanarak ve tiner türü bir malzeme ile temizlenerek, piyasada basınçlı tüp halinde satılan Sentetik boyalardan kullanarak boyayabilirsiniz. sadece ön yüze bakım yapmanız yeterlidir.

eğer bu emeği ve masrafı kurtarmayacaksa yeni bir anten almanız daha iyidir.

Re: Parabol Çanak Antenlerde Verimlilik

Sn. Balcik, bakım işlemlerini layıkıyla yapabileceğime pek inanmadığım için bu işe kalkışmak yerine, yeni bir anten almayı planlıyorum.

Şu anda 1.50 lik motorlu çanak var. 18" lik motora en büyük kaç çapında anten bağlanabilir. Bir de marka sormak istiyorum. Bilsat, Mega, Sinuta gibi markalar var. Sinuta oldukça iyi diye bahsediliyor.Ancak onunda parabol 1.70 lik olanı sanıyorum yok. Bu konuda önelerinizi alabilirmiyim.

18" Hareket koluna 170 cm'ye kadar Parabol Çanak anten takılabilir. daha büyük çaplı antenler Hareket kolunu zorlayabileceğinden çabuk deformasyon oluşabilir.

Bilsat ve Mega piyasada bilinen markalardır ancak MEGA çok daha kaliteli bir markadır. Mega 150 veya 170 cm Alüminyum Parabol antenleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Alüminyum antenler paslanmazlar ve bakım istemezler. fırınlanmış boyaları kolay kolay atmaz. ( Öas gibi markalar da önerilmektedir )

alacağınız Parabol antenin derinliği az olmalıdır. yani Offset antenler gibi. derinliği fazla olan antenler etraftaki parazit sinyalleri fazla toplarlar ama uyduya tam odaklanmazlar. ( mesela 150 cm bir anten için en fazla derinlik 15-16 cm olmalıdır.bakınız

Parabol Antenlerde Verim

Parabol Antenlerde Verim 2

hareket kolunun bağlantı yerlerine benim gibi Silikon çekerseniz, içerisine su almayacağından uzun süre deforme olmaz.

benim 5-6 yıldır kullandığım ve bu güne kadar hiçbir sorun yaşamadığım sistemim

150 cm Mega Alüminyum Parabol Anten

18" JeoTrack Hareket kolu

150 cm anten için Mega Mount

0.4 dB Sharp Lnb ( 3 yıl kullanıldı ), 0.3 dB Invacom Lnb ( halen kullanmaktayım )

ybalcik hocam benim 120 lik 18"kolu motor sistem var ev taşıma sebebinden dolayı söküp yeniden kurdum fakat bu kurduğumda birtürlü klark kuşağını yakalayamadım 7-13 - 16 - 19 derecelerdeki uydulardan düşük kalitede sinyal alabiliyorum fakat diğerlerinden sinyal alamıyorum çanak ve motoru sesten dolayı değiştirmek istiyorum dayzek motor önerimisiniz sakıncaları nelerdir uyducu bir arkadaşım önermedi evin yakınındaki uyducu ise dahaiyi diyor tabi hal böyle oluncada kafam karıştı bizede bu konuda sizin engin bilgi ve tecrübelerinize dayanarak yardım istemek düştü şimdiden sizin ve tüm sevdiklerinizin şeker bayramını kutlarım

@sefali

120 lik canak ve diseqc motor pek saglikli bir sistem olmaz oncelikle bunu belirtmek isterim.

klark kusagini bulamaniz konusunda ise aklima gelen ilk unsur ev tasima esnasinda canagin egrilmis olmasidir.

estağfirullah arkadaşım, bilgimiz dahilinde yardımcı olmaya çalışyoruz, herşeyi bilmek gibi bir kompleks içerisinde değiliz, bilgi sınırsızdır ve her yaşta öğrenmek bir zorunluluktur.

sizin de Ramazan Bayramınız Mubarek olsun.

elinizdeki sistem 120 Parabol çanak anten ve 18" hareket kolu.

bu sistemden daha fazla verimi 120 Offset anten ve Diseqc 1.2 motordan alabilirsiniz.

eğer Çanak anteniniz 150 cm veya 170 cm olsaydı, sisteminiz aynen kalsın diyebilirdim. hatta kaliteli bir Lnb ile takviye edin önerisi yapabilirdim.

2 tercihiniz var

1- yeni bir 120 cm Offset çanak anten ve Diseqc motor alarak yeni bir sistem kurmak

2- mevcut sisteminizi korumak ve sadece daha büyük çaplı 150 cm veya 170 cm kaliteli bir anten alarak 18" Hareket Kolu ile kullanmaya devam etmek ( bu alternatif 1 nolu ihtimalden daha sağlıklı ve verimlidir )

gelelim Offset ve Parabol antenlerin ve motorlu sistemlerin + ve - lerine

1- Offset antenler daha küçük çaplarına rağmen aynı çaptaki Parabol antenlere göre biraz daha verimlidirler. ( ama kaliteli bir Offset anten )

2- Kaliteli bir 150 cm veya 170 cm Parabol anten ile kaliteli bir Lnb kullanımı, 120 cm Offset anten kullanılan Diseqc 1.2 motorlu sistemlere göre Diseqc 1.0 pozisyonerli sistemlerde çok daha büyük verim alınmasını sağlar

3- Offset antenler yere dik konuma yakın durduklarından rüzgarı çok fazla alarak yelkenleme yaparlar ve direkt motora bağlı olduklarından ağırlığı, darbeyi motora iletirler, bu durum motorun çabuk deforme olmasına neden olur

4- Parabol antenler yere paralel bir konuma yakın olduklarından fazla rüzgar almazlar ve Hareket koluna yük bindirmezler çünkü Mount üzerinde montajlıdır.

5- Diseqc 1.2 hareketli sistemlerde en fazla 120 cm ve maksimum 18 Kg Offset çanak antenler kullanılır

6- Diseqc 1.0 pozisyonerli sistemlerde Hareket Koluna bağlı olarak çok büyük çaplı antenler kullanılabilir

7- Diseqc 1.0 pozisyonerli sistemler biraz seslidirler. ancak anten direğinin içerisine kum doldurulduğunda ve su almayacak şekilde kapatıldığında ses azalacaktır.

gani hocam çanağı özellikle kendi özel arabamın üstüne bagaj alıp taşıdım deforme olduğunu sanmıyorum bina konum olarak biraz fazla rüzğar tutuyor ( ganidağlı ve ybalcikhocam ) verdiğiniz bilgiler için sağolun iyi çalışmalar

arkadşlar bu otobüslerdeki uydu anteninin çalışma prensibi nasıl bilen varsa anlatırmı lütfen şimdiden teşekkürler

arkadşlar bu otobüslerdeki uydu anteninin çalışma prensibi nasıl bilen varsa anlatırmı lütfen şimdiden teşekkürler

Otobüslerde uydu anten sistemi olmazki : ) sadece normal çatal anten yayınları alınabiliyor benim bildiğim uydu sistemlerini otobüs içinde izleme hiç duymadım

Otobüslerde uydu anten sistemi olmazki : ) sadece normal çatal anten yayınları alınabiliyor benim bildiğim uydu sistemlerini otobüs içinde izleme hiç duymadım

Kardeşim böyle bir sistem var. NETA'nın MOBİLSAT'ı. http://www.neta.com.tr/mobilsat.htm

Bu arada çalışma prensibi içindeki parçanın sürekli dönerek aynı yörüngeyi koruması olabilir.

Kardeşim böyle bir sistem var. NETA'nın MOBİLSAT'ı. http://www.neta.com.tr/mobilsat.htm

Bu arada çalışma prensibi içindeki parçanın sürekli dönerek aynı yörüngeyi koruması olabilir.

başka bir şey akla gelmiyor zaten....

ancak Bolu dağları'ndan geçerken ne oluyor ???:p

hem viraj hem irtifa.....(dağların yüksekliği yani)....

dağlar...dağlar.... kurban olam,

yolver geçem....: )

oluyor herhalde.....

üstat @ybalçik

120lik parabol çanakta ölçümleri yaptım.

D=115

d=13.8 hesaplamayı yapıncada:

F=59.89 çıkıyor.

fakat ben çanakta F=58.6 ölçtüm.bu normal ölçümüdür.

d=13.8 bu 120lik çanak için azmıdır acaba.sonuç olrak thor uydusundan yüksek frekanstan %95 sinyal alırken digi paketinden yine sinyal alamadım.

%95 sinyal alıyorsam uydu doğrudur veçanağı fazla oynaymadan az kastırarak deniyorum ve lnb yi çeviriyorum.sonuç aynı.

galiba çanağı değiştirecem.yoksa kafayı yiyecem.zannedersem lnb odak noktası görmüyor.bu konuda lnb ye dokunamıyorum.

Her 2 formüle göre ayrı ayrı hesaplayalım

1- F = D² / 16d

2- F = R² / 4d

Verileriniz

D=115

d=13.8

1. Formüle göre

F = 115² / 16 x 13,8

F = 13225 / 220,8

F = 60,09

2. formüle göre

F = 57,5² / 4 x 13,8

F = 3306,25 / 55,2

F = 59,89

Her 2 formülde de bulunan sonuç 60 cm'dir. ( siz milimetrik olarak ölçümlemediğinizden her iki F değeride birebir aynı çıkmadı ama sonuç az bir farkla aynı )

Antenin derinliğinin az olması daha kaliteli olması ve sinyalleri daha iyi yakalaması anlamına gelir.

F / D oranına bakalım

60 / 115 = 0,52

F / D oranı 0,40’ın üzerinde ise çanaktan elde edilen verim ve sinyal kalitesi yüksektir.

21 mesajımdaki hesaplamalara ve anteninizin ayarlarının düzgün olmasına rağmen halen bazı yayınları almakta sorun yaşıyorsanız

1- F odak mesafesi doğru olmakla birlikte, bu nokta tam merkezde olmayabilir, çubuk mesafelerinin eşit olmaması ve çubukların eğik olması F odak noktasının merkezden sapmasına neden olacaktır

2- LNB ayarları düzgün olmayabilir. Antene önden bakıldığında LNB saat 4-5 yönlerinde olmalıdır.

3- LNB'nin dB değeri yeterince düşük değildir ve kalitesizdir, mümkünse kaliteli ve düşük bir LNB ile deneyiniz

4- Çanak anten çapı yetersiz geliyor olabilir, bulunduğunuz yerde sözkonusu yayınları alabilenlerin anten ölçülerine bakınız

5- Eğer uzun mesafeli ve kalitesiz kablo kullanıyorsanız sinyal kaybı nedeniyle yayınlarda sorun yaşayabilirsiniz

Edited by ybæl©ik

üstat bilgi ve ilgi için teşekkürler.

bu arada bir sorum daha olacak.resimlerdede gördüğüm gibi lnb çanağın tam merkezini görmesi gerekiyor değilmi.

eğer öyleyse lnb odak noktasını görmüyor gibi.cubukların boylarında sorun olduğunu zannetmiyorum.çanağın çubuklarını bağlama yerlerinde hafif yamulmalar vardı.zannadersem merkezden kaçma bu yüzden oldu.

şunu söyleyeceğim çanak işi çok hassas iş...

üstat bilgi ve ilgi için teşekkürler.

bu arada bir sorum daha olacak.resimlerdede gördüğüm gibi lnb çanağın tam merkezini görmesi gerekiyor değilmi.

eğer öyleyse lnb odak noktasını görmüyor gibi.cubukların boylarında sorun olduğunu zannetmiyorum.çanağın çubuklarını bağlama yerlerinde hafif yamulmalar vardı.zannadersem merkezden kaçma bu yüzden oldu.

şunu söyleyeceğim çanak işi çok hassas iş...

Evet, F odak noktası, belrlenen ölçülerde ve tam merkezde olmalıdır yani çanak antenin tam orta çukurunun ileriye doğru izdüşümü olmalıdır.

Eğer çubuklar eğik ise bu durumda F odak noktası elbette ki tam merkezde olamaz. Eğer uydu bulucu veya karşınıza TV alarak LNB'yi oynadığınızda bunu daha net görebilirsiniz. ( çubukları sökerek düzeltebilir ve her bir çubuğu F odak mesafesini dikkate alarak, aynı mesafede sabitleyebilirsiniz, bilemiyorum çubukların her iki ucu da dişli ve vidalı mı, bende böyle olduğu için çubuk mesafelerini ayarlamak oldukça basit )

Önceki yıllarda Offset anten fazla yoktu, genelde Paraboldü. Sistemim gereği ben de parabol almıştım ancak bazı uydu ve yayınlarda sorun yaşıyordum.

Yıllar önce bu işe girdiğimde gerekli ve yeterli bilgilere ulaşamamıştım. Birçok Amerikan ve Avrupa sitelerini dolaşarak gerekli teknik bilgileri topladım ve kendi antenim üzerinde uyguladım.

Parabol antenler de her ne kadar belirli standartlarda üretilmiş olsalar da Offset antenler gibi herşey tam olarak hazır ayarlanmış ve montaja uygun değildir, bu nedenle de parabol antenlerin montajı önem taşımaktadır.

İlk montajım sonucunda % 75-80 seviyelerindeki sinyal kalitesi, antenin ayarlarını maksimize ettikten sonra % 95-99 seviyelerine yükselmiştir.

Sonuç olarak bu tecrübemi sizlerin de bilginize sundum ki yararlanabilesiniz.

Hayırlı geceler ybalcik usta. Benim bi sorum olacak. Sorumdan önce durumu bi özetlemek istiyorum. Benim Hotbirte ayarlı 90lık parabol antenimi Thora çevirdim. Uyduyu buldum, ancak bütün çabalarıma rağmen 11785-28000 frekansından yüzde 70 kalite sinyali aşamadım. Bunun dışında daha birkaç frekanstan da kırılmalı sinyaller yakaladım. Formda bi arkadaş Ankara Sincandan 90lık ofset çanakla Thor uydusunu (özellikle Digi Tv paketlerini )sorunsuz olarak aldığını yazdı. Durumu bu şekilde özetledikten sonra sorum şu olacak:

Ankaradan 90lık parabol çanakla alamadığım Thor uydusunu aynı ebattaki ofset çanakla alabilir miyim? Yani ofset çanak parabol çanağa göre uydular açısından değerlendirilmesi yapıldığında size göre hangisi olmalı? (Benim proplemim Thor uydusunu bulmak olduğuna göre sorunun cevabı buna göre olmalı). Hotbird uydusunda parabol çanakta herhangi bi sorunum olmamıştı. Verebileceğin bilgilendirme için şimdiden teşekkür ediyor ve saygılar sunuyorum.